مقالات

گیاهان دارویی گیاه دارویی

گیاهان دارویی گیاه دارویی

مردم جهان از سال های قبل تا به امروز ، از گیاه دارویی و گیاهان دارویی به منظور بهبود و درمان بیماری های گوناگون استفاده می کردند که برخی از این گیاهان در دسترس تر و به صرفه تر از مابقی گیاهان دارویی می باشد.

داروهای طب سنتی از گیاهان دارویی به دست می آیند که پزشکان طب سنتی از قدیم تا به امروز با استفاده از خواص مختلف این گیاهان، داروهایی تهیه کردند که توانسته سبب بهبود بیماران زیادی شود و دلیل استفاده از گیاهان دارویی برای ساخت دارو این بود که در قدیم امکانات زیادی برای تهیه داروی شیمیایی وجود نداشت.
تعدادی از گیاهان دارویی از مابقی گیاهان دیگر معروف تر و پرفروش تر هستند که به دو صورت خشک و تازه در عطاری ها و عطاری آنلاین وجود دارند. در ادامه با برخی از این گیاهان دارویی آشنا می شویم.

 

عکس گیاه دارویی

عکس گیاه دارویی

 

امروزه با وجود پیشرفت علم، فناوری و پزشکی، همچنان تقاضا برای استفاده از گیاهان دارویی در جهان در حال افزایش است. تحقیقات نشان داده است که درآمد ناشی از این کسب و کار در جهان، سالیانه به ۶۰ میلیارد دلار هم می رسد.
تاکنون ۱۳ اقلیم شناخته شده در جهان وجود دارد و جالب است بدانید که در بین این ۱۳ اقلیم، ۱۱ اقلیم آن در ایران است. این آمار سبب می‌شود که ایران از نظر تنوع گیاهان و گیاهان دارویی جز کشور های برتر در این زمینه باشد.

تاکنون در تمامی کشورهای اروپایی، وجود حدود ۴ هزار گونه از گیاهان دارویی تایید شده و این در حالی است که در ایران حدود ۸ هزار گونه از گیاهان دارویی وجود دارد. طبق آماری که گفتیم، گونه های گیاهان دارویی در ایران حداقل ۲ برابر کل کشور های اروپاییست که این یکی از ارزشمندترین سرمایه های داخلی به حساب می آید.

گیاهان دارویی ( گیاه دارویی ) چیست؟

به گیاهی گیاه دارویی گفته می شود که حداقل یکی از اندام های آن مثل گل، ریشه، برگ و…. دارای خاصیت های دارویی باشد.
برای پاسخ به سوال گیاهان دارویی ( گیاه دارویی ) چیست ۲ پاسخ دیگر نیز وجود دارد. یکی توضیحات ابتدای صفحه و دیگری: هر گیاهی که یکی از اندام های آن دارای خاصیت دارویی باشد که از آن به منظور درمان یا تهیه دارو استفاده کنند، می گویند. گیاهان دارویی عمر چندان طولانیی ندارند زیرا معمولا پس از میوه دادن از بین میروند. همچنین مطالعات و تحقیقات دانشمندان و پزشکان طب سنتی نشان می دهد که گیاهان دارویی برای بهبود تعداد زیادی از بیماری های شناخته شده، کاربرد زیادی دارند.

 

همچنین ببینید: اینستاگرم عطاری آنلاین

 

گیاهان دارویی در ایران

همانطور که گفتیم حدود ۸ هزار گونه از گیاهان دارویی در ایران وجود دارند که ۲۳۰۰ گونه از آن در گروه گیاهان معطر وجود دارند و تنها در حدود ۵۰۰ گونه از آن در عطاری ها عرضه می شود.
پرفروش ترین گیاهان دارویی در عطاری های شهر تهران در فصل های مختلف سال به شرح زیر است. ( آمار حدودی است )

فصل بهار به ترتیب از چپ به راست: گل بنفشه | خاکشیر | سنبل طیب | گل گاوزبان ایرانی.
در تابستان به ترتیب از چپ به راست: تخم شربتی | شاهتره | برگ کاسنی | خاکشیر.
فصل پاییز به ترتیب از چپ به راست: گل بنفشه | گل ختمی سفید | گل پنیرک | برگ آویشن  .
فصل زمستان به ترتیب از چپ به راست: برگ آویشن | چهار گل که ترکیبی از پونه خشک ، سپستان ریز ، گل بنفشه ، عناب ، گل نیلوفر ، گل ختمی رنگی ، پرسیاوشان می باشد‌ | زنجبیل | پودر دارچین .

معروف ترین و پرفروش ترین گیاهان دارویی

در لیست معروف ترین و پرفروش ترین گیاهان دارویی ، گیاهان زیادی وجود دارند اما همانطور که گفتیم برخی از آن ها مانند گل گاوزبان و زنجبیل ، نسبت به بقیه پرفروش تر و معروف تر هستند که دارای خواص فراوانی نیز می باشند.
جالب است بدانید که شما می‌توانید برخی از گیاهان دارویی را در باغچه یا گلدان در منزل خود بکارید و از آن ها استفاده کنید. در ادامه با برخی از معروف ترین و پرفروش ترین گیاهان دارویی در جهان، آشنا می شویم.

گل گاوزبان

گل گاوزبان یکی از پرفروش ترین گیاهان دارویی در جهان به شمار میرود که دارای خواص زیادی نیز می باشد.
گاوزبان گیاهی یکساله و علفی است که دارای منابع بسیاری از اسیدهای چرب می باشد. این گیاه با خوشه های بلند آبی رنگ در تابستان می روید که به همین دلیل نیز شناخته می شود.

گل های آن دارای اندازه های مختلف و به رنگ های صورتی ، آبی ، قرمز ، سفید ، بنفش و قرمز می باشند که در تابستان رنگ می دهند. گل گاوزبان جز بهترین منابع شهد برای زنبور عسل می باشد همچنین نسبت به خشکی مقاومت زیادی دارد.

خواص گل گاوزبان

 • مهمترین خاصیت این گیاه دارویی موثر در درمان افسردگی، ضد وحشت، تنظیم کننده ضربان قلب، ضد اضطراب و از بین برنده غم و اندوه است.
 • قند خون را پایین می آورد و تصفیه کننده خون است.
 • این گیاه دارویی بیماری های مخملک، سرماخوردگی ، سرخک و برونشیت را درمان می کند.
 • از آنجایی که برگ‌های تازه این گیاه دارای ویتامین C هستند، به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن در دمنوش ها و سالاد کاربرد دارد.
 • گاوزبان یک مسهل قوی است و در درمان یبوست کاربرد فراوانی دارد.
 • سبب درمان ورم ، التهاب کلیه و تقویت کننده کلیه هاست و همچنین ادرار آور است.
 • دمنوشی که از گیاه گل گاوزبان تهیه می شود سبب تقویت حواس پنجگانه، باز کننده رنگ و رخسار افزایش نشاط می شود.

 

دمنوش این گیاه

دمنوش این گیاه

 

جنسینگ

این گیاه دارویی دو نوع دارد یکی جنسینگ قرمز و دیگری جنسینگ سفید که خاصیت اصلی آن در ریشه اش است. همچنین در سلامتی بدن نقش مهمی دارد و یک گیاه نیرو بخش می باشد.

برخی خواص جنسینگ سفید

 1. این گیاه دارویی عوارض ناشی از یائسگی را افزایش می دهد همچنین همانند تین فین می تواند مشکلات جنسی را تا حد زیادی بر طرف کرده و میل جنسی را بالا ببرد. 
 2. این گیاه دارویی سبب رفع خستگی همچنین تنظیم متابولیسم ( سوخت و ساز ) بدن و تقویت سیستم ایمنی می شود.
 3. با پیری و عوارض آن مقابله و از بد خوابی، بی خوابی و سردرد جلوگیری می کند.
 4. سبب رفع بی حالی و ضعف می شود همچنین می تواند توان ذهنی را افزایش دهد و قدرت جسمانی را بالا ببرد.
  این گیاه دارویی از استرس می کاهد و فعالیت حافظه را بهبود می بخشد.

 

هردو نوع این گیاه

هردو نوع این گیاه

 

عوارض و مضرات جنسینگ هندی

 • مصرف این گیاه دارویی برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی، دیابت، فشار خون و همچنین زنان باردار و شیرده مضر است.
 • زیاده روی در مصرف آن می‌تواند سبب پرفشاری خون، تغییرات در خلق و خوی افراد، تحریک‌پذیری، بروز دانه های جلدی پوست، بی خوابی، عوارض روده ای و معده ای، درد سینه، افزایش ضربان قلب، خونریزی در زنان یائسه و
 • اسهال شود. از این رو توصیه می شود قبل از مصرف به پزشک متخصص مراجعه کنید.
 • بیماران کلیوی، زنانی که تصمیم به بارداری دارند و همچنین کودکان نباید از این گیاه دارویی استفاده کنند.

سنبل الطیب

علف گربه یا سنبل الطیب یکی از پر آوازه ترین گیاهان دارویی می باشد که بیشتر در مناطق آسیایی در حاشیه گودال ها و جوی بارها همچنین در جنگل های کم درخت می روید و دارای طعمی تلخ می باشد.
گل های آن صورتی و سفید رنگ هستند که صورت خوشه‌ای دارند همچنین ساقه این گیاه گاهی تا ۲ متر نیز می رسد.

جالب است بدانید که عطر این گیاه توجه گربه ها را به خود جلب می کند به صورتی که آن ها از فاصله های دور نیز بوی آن را تشخیص می‌دهند و به سمت آن می روند چراکه سنبل الطیب جز خوشبوترین گیاهان دارویی است.
طبع سنبل الطیب گرم و خشک می باشد. اندام مورد استفاده این گیاه ریشه آن است که وقتی خشک می شود، رنگ آن به سمت قهوه ای تیره می رود. این گیاه دارویی خواص بی نظیری دارد که در ادامه با برخی از خواص آن آشنا می شویم.

 1. این گیاه دارویی برای بهبود و درمان بیماری هایی مثل حالت تهوع، میگرن، دیابت، سیاتیک و مالیخولیا بسیار توصیه شده است.
 2. ضد هیجان و تشنج است، از این رو سبب سلامت و آرامش قلب و عروق می شود همچنین ضد کرم معده و روده است.
 3. تحقیقات دانشمندان و پزشکان طب سنتی نشان می دهد که این گیاه در درمان مشکلات بی قراری کودکان بیش فعال کمک شایانی می کند.
 4. سنبل الطیب فشار خون را پایین می آورد و باعث بند آمدن سکسکه های مداوم می شود.
 5. این گیاه دارویی به عنوان یک ضد اسپاسم قوی عمل می کند به طوری که می‌تواند سبب کاهش درد های دوران قاعدگی شود.

عوارض و مضرات سنبل الطیب

 • زیاده روی در مصرف این گیاه می تواند سبب ناراحتی معده، سرگیجه و سردرد شود.
 • مصرف این گیاه برای کودکان زیر ۵ سال ممنوع است.
 • سنبل الطیب می تواند با داروهای ضد حساسیت و قرص های خواب، تداخل ایجاد کند، از این رو می بایست قبل از مصرف به پزشک متخصص مراجعه کنید.
 • همانطور که گفتیم گیاه سنبل دارای خواص خواب آوری و آرام بخشی می باشد، از این رو نباید قبل از کارهای مهمی مثل رانندگی مصرف شود.

 

عکس گیاه سنبل

عکس گیاه سنبل

 

دیدگاهی در مورد “گیاهان دارویی گیاه دارویی

 1. sara گفت:

  سلام
  از بین گیاهان دارویی که توی مقاله بهش اشاره کردین، کدومش پرفروش ترینه؟

  1. manager گفت:

   درود…
   معمولا سنبل الطیب و گل گاو زبان جز پرفروشترین گیاهان دارویی هستن. 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.