مقالات

فاسوخ مغربی ( وشا | اوشق ) چیست ؟

فاسوخ مغربی | عطاری آنلاین مجتبی محقق

فاسوخ مغربی به نوعی، یک گیاه خودرو و گیاه غیر قابل کاشت و پرورش توسط انسان ها است که دارای ساقه هایی بلند و برگ هایی پهن است. در شاخ، برگ و ریشه این گیاه شیره ای جریان دارد که به واسطه عواملی طبیعی چون برخورد حیوانات و حشرات که به آن خراش وارد می کنند، از آن خارج می شود.

گاهی نیز به واسطه عوامل انسانی، با ابزار های خاص در ساقه و شاخه و برگ درخت شکاف ایجاد می کنند و این شیره را استخراج می کنند. نام این شیره با ارزش و گران بها، صمغ فاسوخ مغربی می باشد. این صمغ در اثر مجاورت با هوا خشک می شود و به صورت قطرات اشکی که در هم آمیخته شده در می آید.

با ما در این صفحه از عطاری آنلاین اصفهان همراه باشید تا با فاسوخ مغربی ، خواص و عوارض آن به صورت کامل آشنا شویم. 🙂

 

گیاه فاسوخ مغربی | عطاری آنلاین مجتبی محقق

گیاه فاسوخ مغربی | عطاری آنلاین مجتبی محقق

 

مشخصات ظاهری فاسوخ مغربی

این محصول یک گیاه بوته ای و چند ساله می باشد. دارای ساقه های باریکی که پوشیده از تار های ریز و پنبه ای رنگ است. ارتفاع گیاه فاسوخ مغربی حدودا ۲ متر است. این صمغ در طبیعت کمیاب است؛ بنابراین از ارزش بسیار بالایی برخودار است. رنگ شیری تا قهوه ای دارچینی دارد و دارای طعمی تلخ و بوی معطر است. دلیل سفت بودن صمغ، در واقع قرار گرفتن آن در زیر نور خورشید و مجاورت با هواست که در غیر این صورت تبدیل به صمغی نرم می شود.

فاسوخ مغربی بیشتر در کجا یافت میشود ؟

این گیاه کمیاب در آسیا، به ویژه در هند و در کشور ایران؛ در بعضی از استان ها مثل قزوین، اصفهان، سمنان، سیستان و بلوچستان و کرمانشاه یافت می شود.

نام های دیگر فاسوخ مغربی

نام صمغ مغربی در انگلیس صمغ آمونیاک (DERMA AMUNIACUM) می‌باشد و نام علمی آن کندل است. همینطور صمغ این گیاه در طب سنتی نام های دیگری دارد، مانند وشا (اُشبک)، وشق، اوشه، وشج، اوشق ، لزاق الذهب و بدران نیزاز نام هایش هستند.

 

خرید فاسوخ مغربی | عطاری آنلاین مجتبی محقق

خرید فاسوخ مغربی | عطاری آنلاین مجتبی محقق

 

فاسوخ سیاه 

نوع دیگر فاسوخ مغربی ، فاسوخ سیاه است که تفاوت زیادی با فاسوخ زرد دارد. از نظر ظاهری فاسوخ مغربی سیاه ، قطعاً تیره تر و سیاه رنگ است. همینطور این نوع فاسوخ مغربی سیاه رنگ از فاسوخ مغربی زرد رنگ قوی تر، موثر تر و در کل بسیار بهتر از آن است و قیمت بیشتری نسبت به فاسوخ زرد دارد.

حتی در امور روحانیت نیز فاسوخ مغربی سیاه قدرت بیشتری نسبت به فاسوخ مغربی معمولی یا همان فاسوخ زرد دارد. اما متاسفانه از آن جایی که فاسوخ سیاه در طبیعت نادر و کمیاب تر است و پیدا کردن آن سخت تر است، گاهی برخی از فروشندگان سعی می کنند، فاسوخ زرد را به جای فاسوخ سیاه بفروشند.

این فروشندگان متقلب نوع فاسوخ زرد تیره را به عنوان فاسوخ سیاه می‌فروشند؛ یا حتی هستند کسانی که، فاسوخ زرد را با روش های خاصی تیره می‌کنند. حتی به رنگ مشکی متمایل می کنند، تا در قالب فاسوخ اَسود آن را حتی با قیمت خیلی بالاتری به مشتری ها بفروشند. پس باید هنگام خرید این محصول، آگاهانه اقدام کنید! فاسوخ مغربی سفید و طقش مغربی نیز نوعی فاسوخ مغربی هستند. 

خواص فاسوخ مغربی

با توجه به اعتقاداتی که حکمای طب سنتی داشتند، طبیعت این گیاه بخور گرم و خشک است.

برخی از خواص فراوان این گیاه دارویی معجزه آسا :

 1.  خلط آور و نرم کننده.
 2.  رفع درد استخوان و تهیگاهی.
 3. بهبود درد کمر و سیاتیک.
 4. کشنده کرم روده.
 5. ضد نفخ معده.
 6. سبب خرد شدن سنگ مثانه.
 7. افزایش میل جنسی. ( تین فین )
 8.  کاهش دردهای عضلانی.
 9.  کاهش تورم مفاصل
 10. انرژی زا و محرک مقوی و دفع انرژی های منفی.
 11.  گشاد کننده مرضی حباب های ریوی.
 12. درمان برونشیت های مزمن و تنگی نفس.
 13.  برای بیماران دچار بزرگ شدن کبد و طحال ، دارویی مفید است.
 14.  ضد اکسیداسیون و میکروب.
 15. ضدعفونی کننده نزله و زکام و آسم.

علاوه بر این ها، فاسوخ مغربی یک نوع آنتی بیوتیک طبیعی به حساب می آید؛ زیرا دارای آنتی باکتریال، ضد عفونی کننده و محرک سیستم ایمنی بدن است و برای سیستم گوارشی و تنفسی بدن نیز قابل استفاده است.

 

خواص فاسوخ مغربی | عطاری آنلاین مجتبی محقق

خواص فاسوخ مغربی | عطاری آنلاین مجتبی محقق

 

کاربرد های فاسوخ مغربی 

این صمغ کمیاب و با ارزش، علاوه بر این که خواص زیادی برای مصارف درمانی دارد، همچنین در زمینه علوم غریبه و دعانویسی نیز کاربرد فراوانی دارد.

فاسوخ مغربی در  علوم غریبه 

فاسوخ مغربی یک صمغ کمیاب و در عین حال مهمترین و با ارزش ترین بخورات در زمینه علوم غریبه و دعانویسی می باشد. حتی این صمغ پرکاربرد بین اساتید علوم غریبه اهمیت، معروفیت و خواستار زیادی دارد.

اساتید با سوزاندن این گیاه و ایجاد بخوری که دارای بوی مطبوع است، فضا را پر می‌کنند. که این کار می‌تواند انرژی های منفی را دور کند و باعث جذب انرژی های مثبت و روحانیت شود. حتی این افراد می‌توانند، با استفاده از بخور صمغ این گیاه کارهایی مثل تسخیرات، موکل‌گیری، استخدامات و حتی احظارات را انجام دهند.

همچنین، بخور فاسوخ مغربی همانند لبان ذکر در علوم غریبه و حتی امور روحانیات، به خاطر کاربرد آن در دعانویسی و جادوگری، بسیار پر اهمیت و با ارزش محسوب می شود. اکثراً از بخور این صمغ برای نوشتن تعویذات، باطل سحر و دعا های رزق و روزی نیز استفاده می کنند.

لازم است بدانید که استفاده از صمغ فاسوخ مغربی فقط برای ابطال سحر و افزایش رزق و روزی نیست! این صمغ کاربردهای فراوان دیگری دارد که روش استفاده از خواص دیگر آن، با توجه به نوع دستورات متفاوت خواهد بود.

تسکین دردهای عضلانی

این روزها، بسیاری از افراد از درد مفاصل و استخوان گلایه دارند. درد مفاصل از رایج ترین بیماری هایی است که اکثرا از دوره میانسالی به بعد در بین مردم شایع می شود. البته ممکن است بیماری درد مفاصل مدت زیادی افراد را درگیر نکند.

در موارد بسیاری شاهد هستیم که بیماری های مختلف دیگر باعث ایجاد درد استخوان و مفاصل هستند. برخی از بیماری های شایعی مانند نقرس، آرتروز، روماتوئید و آرتریت که باعث درد مفاصل و استخوان می شوند.

در طب سنتی، گیاهان مفید زیادی برای کاهش درد استخوان و مفاصل وجود دارد که یکی از آن ها، گیاه فاسوخ مغربی می باشد که خواص ضد التهاب و ضد درد دارد و باعث التیام درد می شود.

بهبود مشکلات گوارشی

خیلی از شما، بعد از خوردن هر وعده غذایی گاهی ممکن است به خاطر افزایش گاز روده و سنگینی معده دچار عفونت های انگلی، یبوست، زخم معده، سوزش معده و نفخ آن شوید؛ ولی این محصول مثل خاکشیر با خواص موثری که در این موارد دارد، می تواند بیماری های گوارشی را تسکین دهد و برای کاهش نفخ و گاز معده نیز بسیار مفید است و همین طور کرم روده را هم از بین میبرد.

 

فاسوخ سیاه | عطاری آنلاین مجتبی محقق

فاسوخ سیاه | عطاری آنلاین مجتبی محقق

 

موارد منع مصرف فاسوخ مغربی

 • این گیاه برای خانم های باردار و مادران شیرده مضر است و استفاده از آن ممنوع است. 
 • اگر در استفاده از آن افراط شود و بیشتر از دوز استاندارد مصرف شود، باعث می شود دهانه عروق باز شود که این کار ممکن است در تعادل جریان خون اختلال ایجاد کند و بنابراین در ادرار، خون ایجاد شود.

سخن پایانی + خرید فاسوخ مغربی

ما در این مقاله راجب به فاسوخ مغربی صحبت کردیم. امیدواریم مورد توجه شما قرار گرفته باشد همچنین امید داریم با رعایت نکات ذکر شده و با نظر پزشک مشکلات شما برطرف شود. فاسوخ مغربی تقریبا در تمام فروشگاه های فیزیکی و آنلاین موجود است که شما میتوانید با مراجعه به آن ها خرید فاسوخ مغربی را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *